Щорите

Щорите

Размерите на това изображение са намалени. Кликнете, за да го видите в пълните му размери.Да дръпнем пердето, да се скрием зад завесата – случва се все по-рядко. Без да е загубил носталгията по аристократизма на някогашния прозорец, днешният човек сякаш не съжалява много. Дали щорите са новите заместители на пердето и завесите, ще зависи и от вкуса ни, но най-вече от надпреварата на технологиите. Щорите отдавна не са груби алуминиеви ленти, които пазят от слънце и погледи, но отдалечават дома от задължителния му уют.

В изобилието от цветове и материи може да се изгубим. Едрите плисета на текстилните римски щори успешно заместват завесите. Щорите плисе освен че са по-гъвкави, вече са и двуцветни. Ефирни през деня и плътни през нощта. Като panel track blinds. Размерите на това изображение са намалени. Кликнете, за да го видите в пълните му размери.хибрид между щората и пердето платната на „японската стена” върху големи прозорци подчертават уникалния стил на интериора. Хоризонталните (венециански) щори продължават да са най-доброто предложение за кухни и всекидневни. Изработени изцяло от плат, щорите тип „руло” създават допълнителна индивидуалност. Новите материали осигуряват различна степен на пропускане на светлината.

Ламелите се почистват лесно, тъй като повечето са изработени от антистатични материали, незадържащи прах.

Размерите на това изображение са намалени. Кликнете, за да го видите в пълните му размери.Пътят на щорите е много по-дълъг, отколкото предполагаме. Плетени от тръстика прегради са пазели прозорците в древния свят. Плътно изтъканите бамбукови пръчки, устойчиви на влага и слънце, са най-доброто им днешно подобие. Светът се връща към началото и с ламелите от естествена дървесина – американско палмово дърво BASSWOOD.

Днешните щори са колкото удобни, толкова и красиви. Не си отива дори деликатната красота на бабините ръчно плетени пердета. Вече има и ажурни щори, които напълно ги имитират и доказват, че за функционалната естетика няма граници.