Селективна защита на дървесината

Селективна защита на дървесината

Дървесината е жив, естествен материал с особена красота, но за съжаление податлив на различни увреждания. Насекомите, които нападат дървесината и техните ларви, причиняват големи щети, независимо дали тя е под формата на живорастящи дървета или дървесни продукти за външна и вътрешна употреба. Най-голяма е опасността при носещи строителни елементи от дървесина, тъй като тяхната подмяна е трудна и скъпоструваща.

Селективната защита на дървесината включва не само борба с дървоядните насекоми, но и с всякакви други вредни влияния на околната среда. Много от дървесните материали, предлагани в специализираните магазини, са обработени предварително със защитни средства, които са напълно достатъчни за нейната безопасна употреба. Когато материалите не са претърпели такава предварителна обработка, те трябва да бъдат предпазени от вредни влияния по подходящ начин. За целта е необходимо да познаваме

ОСНОВНИТЕ  ВРЕДИТЕЛИ  НА  ДЪРВЕСИНАТА
Природните вредители на дървесината са много. Ултравиолетовите лъчи променят нейния цвят и отслабват адхезията между повърхността u и нанесените защитни филмови покрития. Високата влага води до набъбване, последвано от образуване на пукнатини, освен това улеснява нападението от гъби. Образуват се гнилоти, а якостните показатели на материала намаляват. Дърворазрушаващите насекоми са особено опасни за дървените носещи елементи и причиняват големи беди.

ПРЕВАНТИВНИ  ЗАЩИТНИ  МЕРКИ
Днес потребителите на дървен материал се ръководят от девиза: "Ефективна защита, постигната  с минимално количество предпазни средства". Тя започва с избора на подходящ дървесен материал за съответната област на приложение. Където е необходимо се употребяват химически вещества, но пестеливо и целенасочено. Например иглолистните дървени материали за външна употреба, които са застрашени от синевинни гъби, трябва да бъдат обработени с подходящи защитни средства още преди сушенето.

ПРАКТИЧЕСКА ЗАЩИТА
На специализирания пазар за дървесни материали трябва да се извършва контрол дали те са обработени със средства, безвредни за човека и околната среда. Предпочитат се естествени вещества, на базата на растителни смоли и пигменти, ленено масло, алкохол, минерали, безвредни пълнители и консерванти. Декоративните лакови покрития също се предпочитат, когато са създадени на базата на природни суровини и осигуряват едновременна защита от насекоми, гъби и механични увреждания на повърхността. Така се запазва равновесието в природата.

ФИЗИКО-МЕХАНИЧНА
ЗАЩИТА  НА  ДЪРВЕСИНАТА И НЕЙНОТО ОБЛАГОРОДЯВАНЕ

Трябва да разграничаваме защитата на дървесните материали от физическо износване и от биологично нападение. Последното изисква проникване на предпазните средства в дълбочина. Покритията, осигуряващи физическа защита, изискват непрекъснато обновяване и поддържане. Те я предпазват и от атмосферните влияния на околната среда.

Физико-механичната защита и облагородяването на дървесината включват:
- защита от всякакви влияния на атмосферните условия, ултравиолетово излъчване, влага и др.
- защита от набъбване и съсъхване
- декоративни покрития за облагородяване и защита
- защита срещу синевинни гъби и гниене 4ervei.

Домашен сечко (Hylotrupes bajulus)
Този вредител нанася най-големи щети в дървените строителни материали. Той е особено опасен и за иглолистните материали дори когато са обработени предварително със защитни средства. Ларвите му образуват ходове, от които изпада фино дървесно брашно.

Бръмбари - точилари (Anobium)
Неговото присъствие е било усетено най-напред по звука от хората. "Работейки" в дървесината, той издава специфичен шум, наподобяващ тиктакане на часовник. Живее в по-старите дървесни материали, където прокопава ходове във всички посоки. Някои от неговите разновидности се срещат и на открито, в гъбите.

Импрегниране под налягане
Това е най-добрият начин за защита на дървесината. Предпазните средства се вкарват в дървения материал под налягане, чрез подходящи технически съоръжения на дълбочина няколко сантиметра.

Импрегниране чрез потапяне
Дървените материали се потапят за няколко часа в защитното средство. Дебелината, на която то прониква, е няколко милиметра.

Импрегниране чрез нанасяне с четка
Нанесеното по този начин средство за защита прониква слабо в дървения материал. Ако в него се появят пукнатини под влияние на околната среда, те откриват достъп за всякакви вредители.
Пълен снимков материал можете да намерите в книжното издание на списание ДМТ.