Актуални въпроси, свързани с ремонта на дома

Актуални въпроси, свързани с ремонта на дома

Защо се напукват стените в банята и плочките падат? С. Х., Плевен
Трябва да направим предварително уточнение: напукват се не стените, а залепените върху тях плочки. Вероятните причини са:
Плочките са налепени веднага след построяването на сградата, преди още да  е "улегнала". При сградите с монолитна конструкция вероятността това да се случи е относително малка. При панелни сгради, където конструкцията е от ставен тип, отклоненията, които се получават с течение на времето, са по-големи и това може да доведе до създаване на напрежения, вследствие на които плочките се напукват.
Когато не е отстранен повърхностният слой на стените на банята в някои панелни жилища, при които помещението предварително е отлято във формата на клетка. От технологична гледна точка предназначението на този слой е да осигури безпрепятствено отделяне на кофража от бетона. Недобросъвестните майстори обаче не го отстраняват преди полагането на плочките по стените.

При драстични отклонения от технологията в процеса на полагане.
Какви са плюсовете и минусите при поставянето на окачен таван в банята? Г. Г., София
Съвременните системи за сухо строителство са многообразни. Основни елементи при тях са гипсокартонът и алуминият. Гипсът е екологично чист продукт, който климатизира въздуха в помещението, като поема голяма част от влагата, задържа я и в определен момент при относително сух околен въздух я отдава обратно. Не гори и е "топъл" като всички материали с ограничена топлопроводимост. Окаченият таван оформя гладка и равна повърхност, готова за боядисване. Големи възможности за изолация, подобряване на акустиката и декоративна намеса дават растерните тавани с метална носеща конструкция. В подтаванните кухини могат да се вграждат различни инсталации - осветителни, вентилационни, климатични. Има пана за помещения с влажност на въздуха до 100 %, устойчиви на плесен и пожар. Лесно се подменят при нужда. Ако панелите са алуминиеви и вентилацията на помещението не е добра, е възможно по повърхността им да кондензира влага.

Подходящи ли са за жилище ПВЦ настилките? Т. В., Варна
Технологията на производство, както и довършителната обработка на повърхността на ПВЦ настилките предполагат използването им в обекти, изискванията към които са многократно завишени в сравнение с помещенията за живеене. Тези настилки не се хлъзгат, антистатични са, имат голяма износоустойчивост, подобряват акустичната характеристика на пространството. След съответните обработки на повърхностния слой на високите класове ПВЦ настилки те унищожават попадналите върху тях микроорганизми.

Технологията на полагане е специфична. Фугите се допълват по начин, който не позволява попадането на бактерии под настилката. Световните стандарти задължават полагането им в болнични заведения, в електронната промишленост, спортни зали, хранителната промишленост.
В заключение отговорът е: да, ПВЦ настилките са приложими и в жилища, но основното им предназначение е друго.

Каква изолация трябва да се направи на балкона, за да не тече в стаята на съседите?

Добрата строителна практика предполага използването на следните материали в последователност: бетонова плоча, строително лепило, топлоизолация, замазка, уплътнително фолио, флекслепило и настилка. Задължително след полагането на флекслепилото в ъгъла между стените и плочата на балкона се поставя уплътнителна лента. Ако това не е спазено при строежа и съседите ви се оплакват, същите операции трябва да се приложат и при евентуален ремонт.